Dobila sam u jednoj diskusiji preporuku za knjigu autora Gary Chapman , Pet jezika ljubavi i krenula sam je čitati. Na početku bila mi je dosta staromodna i dosadna do negdje već na kraju, gdje sam našla zanimljiva objašnjenja. Neću citirati autora, ali ću ga interpretirati. Kaže da iskustvo zaljubljenosti pripada razini nagona i ne stvara se svjesnim izborom. Tijekom tog kratkog razdoblja zamagljenosti, naša emocionalna potreba je zadovoljena. Nakon te faze, važno je da supružnici nauče ispunjavati emocionalne potrebe svojih partnera kako bi njihova emocionalna kutijica bilo ispunjena. Kutijica je mjesto gdje spremamo ljubav.
Što vam je bitno?
Da li izražavamo ljubav jezikom koji naš partner razumije? Navodi se pet jezika ljubavi, odnosno svaka osoba ima svoj jezik ljubavi koji joj ispunjava kutijicu. Što ste od svog partnera najviše priželjkivali a niste dobili, što najviše zamjerate? Da li su to bile kritike koje vam je partner uputio, da li zamjerate što se nije sjetio vašeg rođendana, da li ste žalosne jer svi kućni poslovi su na vama, pa se osjećate opterećeno? Nedostaje vam zagrljaj vašeg partnera? Možda se trudite oko pripremanja hrane ,ali vaš suprug to ne cijeni, više bi mu značilo da ga podržite na poslovnom putu, da potvrđujete njegove poslovne rezultate.
PET jezika ljubavi:
- Izražavanje potvrde svome partneru. Ponekad pohvaliti ručak , ohrabriti partnera za novi posao u koji kreće. Često se prema svojim prijateljima obraćamo sa obzirom i biramo riječi jer ih ne želimo povrijediti, tako isto bi se trebali odnositi prema partneru. Ako tokom dana puno prigovaramo, ili vrijeđamo ne radimo dobro niti partneru niti našem odnosu sa njim. Blage i ponizne riječi otvaraju srce. Ne uzimajte supružnika zdravo za gotovo. Priznajte ženi da ona brine o djeci više, da pazi na urednost vaše kuće, da se brine o nabavci i hrani. Priznajte suprugu da je on taj koji plaća račun, kosi travu, priprema drva ili loži kamin.
- Zajedničko provođenje vremena. Ukoliko su djeca mala, onda svakako zajedničko druženje; izleti, odmori, igranje sa djecom. A kasnije kada djeca porastu samo vikend za supružnike, gdje ćete oboje napuniti baterije. Ili to može biti zajednička šetnja, odlazak u kino ili slično.
- Primanje darova. Nije bitno koliko košta ali pokloniti nešto znači da je osoba mislila na vas i da vas želi razveseliti. Često čujem od žena da se supružnici ne sjete rođendana , godišnjice ili Majčinog dana. Barem jedan cvijet većini žena bi bilo dovoljno.
- Obavljanje onih stvari za koje znate da bi vaš partner želio/željela da to učinite(djela služenja), obostrano sudjelovanje u kućnim poslovima, pogotovo ako su obje strane zaposlene. Ako žena radi noćnu smjenu, suprug neka se pobrine ujutro za djecu i skuha ručak ili pospremi stan.
- Tjelesni dodiri. Da li zagrlimo svog partnera tokom dana, da li se poljubimo? Da li sjedimo zajedno jedno uz drugo? Kod žena se seksualna želja temelji na njezinim emocijama, da li osjeća da je suprug voli, da joj se divi i poštuje. Bez emocionalne bliskosti žena neće imati spolnu želju. Kod muškarca seksualna želja se temelji na tjelesnosti, javlja se poriv za oslobađanjem. Seksualna želja kod muškaraca ne znači da su i njegove emocionalne potrebe zadovoljene.
Zaključak: Ljubav je duboka emocionalan potreba, nedostatak ljubavi izaziva najveću emocionalnu bol. Kada nam je emocionalna kutijica prazna, prema supružniku više ne osjećamo ljubav , nego jednostavno osjećamo prazninu i bol. Ako smo emocionalno prazni, to je prvi korak da ljubav potražimo izvan braka. Danas je velika stopa razvoda braka, ali još je veća stopa razvoda slijedećeg braka. Potrebno je naučiti kako zaljubljenost pretvoriti u uzajamnu naklonost, a to je već naš svjesni izbor. Potrudimo se na vrijeme pronaći koji jezik ljubavi je važan vašem partneru, kako bi zajedno učvrstili brak.
Nema komentara