Dojenje je prirodno, ženama urođeno. Samo mi smo se kao ljudi odmaknuli od prirode, nismo svjesni svojih mogućnosti i važnosti. Kao majka dvoje djece , prvo sam dojila 1,5 godinu, drugo dijete 2 godine. Na poslu gdje radim, susrećem se sa pitanjima i problemima oko dojenja, stoga si dajem za pravo i nešto reći o tome.
EDUKACIJA
Dobro je za početak pročitati nešto o dojenju, kako se stvara mlijeko i što je važno ,obično se knjižice o dojenju dobiju u rodilištu. Najvažnije kod dojenja je vaša volja i strpljenje.
Jako malo ima razloga, zbog kojega žena ne bih mogla dojiti. Uvijek se sjetim nekih siromašnih krajeva , recimo dijelova Afrike, gdje nema adaptiranog mlijeka ili si majke ne mogu priuštiti da kupe. Žao mi je djeteta kada majka prerano odustane od dojenja. Dokazano je da su dojena djeca boljeg imuniteta, te da kasnije se manje razbolijevaju. Ono je odlična prilika da dijete na početku života dobije ono najbolje od nas.
KADA RODILJA POČINJE DOJITI?
Sa dojenjem ćete se susresti u rađaonici, nakon poroda. Dijete će biti stavljeno na vaša gola prsa princip “koža na kožu”, i već tamo će ono pokazati interes za dojku jer je to urođeni refleks koje dijete ima. Primalja će vam pomoći staviti dojku djetetu u usta. Ukoliko prstom pređete preko kuta usana djeteta, dijete će tražiti dojku.
”Majke koje doje imaju tu sposobnost V…. Sposobnost davanja dojenčetu prilikom dojenja ne samo majčinog mlijeka, nego i svjesnost i stoljetne mudrosti, sve do prvobitnih izvora.”
Vladimir Megre, Zvonki cedar ruski/Anastazija/druga knjiga, Neobična pojava , str 140.
POMOĆ KOD DOJENJA
Na odjelu gdje ćete biti smješteni nakon poroda rade dječje sestre koje imaju zadatak pomoći vam kod tehničke izvedbe koji položaj najbolje, kako staviti dojku u usta, kako završiti dojenje i slično. Češće poteškoće koje se javljaju su stvaranje ragada /sitne ranice na dojkama/, nedovoljno mlijeka, ili nagli dolazak mlijeka kada dojke postanu tvrde, bolne, crvenog kolorita.
Dobar savjet sa ragade je da malo istisnete mlijeka iz bradavice i namažete ragadu, te pustite da se tako osuši. Mlijeko je puno imunoglobulina koji će pomoći bržem zacjeljivanju. Sve te tegobe nisu strašne i brzo su prolazne. Plosnate ili uvučene bradavice su isto stanja kod kojih se može uspostaviti dojenje i tu nije potrebna odmah izdajalica. Dijete prihvaćanjem dojke formira bradavicu ili se može koristiti šeširić za dojke.
NEDOSTATAK MLIJEKA
Žene se često u jednom momentu žale da nemaju mlijeka, a za 2 sata dojke budu pune. Dobar savjet je pod tušem staviti na dojke malo ulja ili šampona te masirati i istiskivati mlijeko prema bradavici, nakon toga ostatak mlijeka ponuditi djetetu.
Koliko često dijete stavljate na prsa, toliko će se mlijeka početi stvarati. Ukoliko ne možete sami istisnuti iz dojke mlijeko, to ne znači da ga nema. Treba ponuditi djetetu, pratiti njegove reakcije, ako je ono zadovoljno onda je sve u redu.
KONTRADIKTORNE INFORMACIJE O DOJENJU
Rodilje su često izložene kontradiktornim informacijama od strane obitelji, patronažnih sestara, ponekad i liječnika.
Važno je zato uspostaviti kontakt sa djetetom, promatrati da li je ono zadovoljno, da li se čini nervozno. Ukoliko se dođe do zaključka da mu nedostaje hrane , tada preporučam zadnji večernji obrok adaptirano mlijeko da bi se dijete preko noći zasitilo, i dalo mogućnosti i ženi da se odmori. U prvim danima djetetu treba vrlo malo hrane i normalan je pad do 10 % porođajne težine.
STRES I NEADEKVATNA PREHRANA
Ono što se protivi dojenju je vaš stres i neadekvatna prehrana. Stres može smanjiti stvaranje mlijeka. Potrebno je jesti kvalitetno , sa dobrim ugljikohidratima. Slično je i kod životinja ako jedu dobro, one će imati dovoljno mlijeka za svoje mlade.
Dijete nije lako prilagoditi obrocima, i tu nema pravila. Neka djeca će htjeti stalno biti na dojci jer dojka nije samo hranilica, ona je i sigurnosti i toplina. Dojenjem se emocionalno povezujete sa djetetom. I lakše vam je.
Kada prođu te početničke tegobe, dojenje kasnije može biti samo uživanje i dodatno povezivanje sa djetetom.
Nema komentara