Koliko kontrola u trudnoći , što je važno? Da li ćemo nešto propustiti? Da li sebi i trudnoći štetimo ili pomažemo ili nemamo mogućnost mijenjati ishod? Vrlo često poduzimamo korake da bi izbjegli neželjeni ishod.
Postoji skupina žena , tipa štreberice koje će učiniti sve pretrage, sva mišljenja , bezbroj ultrazvučnih pregleda, ginekoloških pregleda, kako bi se osigurale i da bi bile sigurne da će trudnoća i naravno porod biti uspješni. Odlučuju se za najpoznatije ambulante. Oslanjaju se na sve navedeno , samo zaboravljaju sebe i svoju snagu, i onu višu silu. Tako da dođe trudnica u Trudničku ambulantu sa fasciklom nalaza 150 strana minimum.
Mišljenja sam da učestalost pregleda treba planirati u ovisnosti o zdravlju trudnice , njenoj dobi ,te na osnovi podataka koje smo sagledali u prvoj kontroli. Misle da imaju sve pod kontrolom , srećom nemate. Kontrola u porodu nije dobra , baš je dobro da je nema. U Hrvatskoj trudnice imaju obično oko 8-10 pregleda u trudnoći, ali česti je model vođenja trudnoće kod socijalnog ginekologa i privatno, tako da ukupnih pregleda ima više. Kontrole su obično do 28 tjedno mjesečno , zatim svaka 3 tjedna do 37 tjedna. Od 37 tjedna 1x tjedno, poslije termina svaka 2 dana.
I pregled 8 tjedana
Ovdje su iznimka samo žene koje imaju trombofiliju te im je potrebno uvesti terapiju vrlo brzo nakon pozitivnog testa na trudnoću.
Sve ostale žene , javite se na prvi pregled u 8 tjednu računajući od zadnje menstruacije. Zašto je važan I pregled:
- ginekolog će vam uzeti anamnezu , podatke o vašim dosadašnjim i sadašnjim bolestima .Lijekovima koje uzimate naprimjer za epilepsiju , za krvni tlak ili slično, operacijama , alergijama , tegobama, podatke o vašoj obitelji. Dosadašnjim trudnoćama , porodima , kakvi su ili ishodi ?Na osnovu svih tih podataka ginekolog će procijeniti moguće vaše rizike ,moguće popratne komplikacije koje određena stanja donose. Planirati genetičko savjetovanje. Dobiti ćete prve savjete kako bi se smanjila moguće nepovoljne posljedice)
- Mjerenje težine , visine , krvnog tlaka , analizira se mokraća (bjelančevine u mokraći)
- Genitalni pregled, uzimanja Papa testa,(ukoliko nije uzet zadnjih 12 mjeseci)Kod žena sa nepovoljnim prijašnjim ishodima trudnoće mogu se već sada ako nije prije trudnoće uzeti cervikalni bakteriološki brisevi ( aerobi , anaerobi , mikoplazme i klamidija trahomatis.
- Ultrazvučni pregled ( određuje se termin trudnoće, registriraju se kucajevi srca embrija)
- Laboratorijski nalazi krvna grupa , krvna slika ,glukoza natašte , urin sediment, testovi na hepatitis , sifilis i HIV
-
II pregled sa 12 tjedana trudnoće
- Donosite sve učinjene nalaze , ukoliko postoje neka odstupanja ili problem kontrole se usmjeravaju u određenom smjeru.U ovom periodu između točno 11 tjedana i 3 dana te 13 tjedana i 6 dana se izvodi ultrazvučno mjerenje nuhalnog nabora. Obično žene uz taj pregled i dva parametra iz majčine krvi napravi rani kombinirani probir. Nuhalno mjerenje se radi u svrhu prepoznavanja Downovog sindroma djeteta ili ostalih kromosomskih anomalija . Može se mjeriti još nosna kost , protok krvi kroz fetalno srce i duktus venosusu i fetalne abnormalnosti koje se mogu vidjeti u toj fazi. Što je problem kod ovog testa :
- što nije visoko senzitivan, mogućnost grešaka je velika. Gotovo svaka trudnica koja ima preko 35 godina će imati povećani rizik zbog svoje dobi.
- Međutim mjerenje vratnog nabora je probir i ne dobivate 99% sigurnog odgovora.
- Ono što je skuplje ali je neinvazivno , izbjeći ćete amniocentezu koja ima svoje rizike je Nifty test: analiza fetalne DNK koja se nalazi u krvi trudnice, može se uzeti već od 10 tjedna. Test otkriva najviše kromosomskih anomalija, u postotku točnosti 99 %
- Ovdje je važno naglasiti ako ste jasnog stava da želite roditi dijete , bez obzira da li je dijete zdravo ili ne, te da nemate preispitivanja kod toga tada je najbolji savjet da ne radite rani probir.
Evropske zemlje
- Model u pojedinim evropskim zemljama se drastično razlikuje. A opet volimo se jako uspoređivati sa razvijenim zemljama. Mnoge zemlje imaju tradiciju da trudnoću vode primalje i često se dogodi da trudnice ginekologa niti ne vide. Preporučeni broj pregleda se kreće od 3 do 5 pregleda u trudnoći, ukoliko se radi o trudnoća koje nisu rizične. Rizične trudnoće su proslijeđene ginekologu. Što je onda najbolje, gdje je istina?
- Najbolje se informirati i raditi kontrole ciljano u određenom tjednu koje imaju svrhu i smisao.
Nema komentara