Nisam protivnik poroda u kući, ali sam više za opciju stvaranja uvjeta u bolnici koji će nam omogućiti da taj porod zaista bude pozitivno iskustvo, da rodilja nema traume. Što je najvažnije u tom procesu, po ne znam koji puta se ponavljam: komunikacija sa doktorom i primaljom. Svakako i malo sreće uvijek dobro dođe.
Porod je stanje u kojem niste nikada prije bili, ne možete biti sigurni kakve će biti vaše reakcije, kako ćete podnositi sve što vas čeka. Ne poznajete istinske mogućnosti svoga tijela, sve to govorim za žene koje će prvi puta roditi.
ODUSTANITE OD PLANIRANJA PORODA
Mislim da bi trudnice trebale odustati od planiranog poroda te želje da im na porodu baš “ taj” odabrani doktor, jer to nikada ne vodi na pravi put. Ne možemo isplanirati kada će tijelo biti spremno i kada će se javiti prvi trudovi. U prijevodu to znači da će se porod planirati u dežurstvu baš tog vašeg idealnog liječnika, jedino kao što sam napisala na početku ako imate sreću da je dežuran baš onaj liječnik koji se vama sviđa i u kojeg imate povjerenja.
POČETAK PORODA
Ako ste dobile trudove i kod dolaska u bolnicu se dijagnosticira da je porod zaista počeo, što se utvrđuje prema otvorenosti ušća maternice i jačine trudova to je tek PRVI KORAK, tj. došli ste baš kako treba. Da bi i vi bili sigurni da su pravi trudovi krenuli, osluškujte svoje tijelo, osjetite da li su trudovi sve češći, na 15-20 min, da li imate sluzavi vaginalni iscjedak ili da li je možda počela otjecati plodna voda.
Često je scenarij takav da prvorotka dolazi u bolnicu jer su počeli trudovi a kad stigne u trudničku ambulantu trudovi prestanu. Ako CTG ne bilježi kontrakcije te ako nema promjene na vaginalnom ušću, budite zahvalni ginekologu koji vas vraća kući. Trudnice su često i pod pritiskom obitelji, kada će konačno roditi, što dodatno stvara nelagodu i zabrinutost za trudnoću.
Doktori uzimaju u obzir i koliko daleko od bolnice živite, da li imate prijevoz, kakvi su vremenski uvjeti ili socijalne prilike. Korisno je znati da trudovi počnu i nekad samo prestanu i tako može biti do 3-4 puta. Ako ste vraćeni kući, odmorite se, naspavajte se, nahranite se, otuširajte se i opustite se. U opuštenom stanju tijelo će se resetirat, nemate što izgubiti, ako nije pukao vodenjak.
KLISTIR
Klistir, opet nije nešto što spada u prirodni porod, ali ja bi ga ipak preporučila. Osim ako ga izričito ne želite, onda ne forsiram. Samo morate biti svjesne da je velika vjerovatnost da će kod izgona i trudova ići i stolica, što nije ugodno ni primalji niti vama, a vjerovatno će se i neugodan miris stolice širiti rađaonom. Isto tako podržavam i brijanje spolovila, iz higijenskih razloga. Većina žena dolazi depilirana, ne mora biti obrijano cijelo spolovilo, primalje brijanje obavljaju kao rutinu.
Klistir stimulira trudove u blažem obliku. Kod svakog prijema napravi se CTG zapis, nije prirodno, ali nam ukazuje na stanje djeteta, zato je važno i obično traje do 30 min. Ako je tu sve u redu, potrebno je puno hodati, to je moj DRUGI KORAK, ako treba čučnuti, kretati se. Kada više ne budete mogle hodati, tek onda preporučam premještaj u tzv. box, tj. na porodni stol.
TIM NA PORODU
Ono što je izuzetno bitno jest da na porodu budu prisutni samo oni koji moraju: primalja, doktor, partner i vi. Nikakvi prolasci, kao na željezničkom kolodvoru, nikakve vizite od 10 ljudi dok se trudite ili rađate. Jako je bitno da se rodilja osjeća sigurno i neometano, da se može fokusirati na disanje i svoje tijelo. Dobra atmosfera na porodu, pa i smijeh povoljno utječu na fiziologiju poroda. Česti nepotrebni, pogotovo grubi pregledi, pridonose nenapredovanju poroda. Ukočena rodilja koja je puna straha, koči fiziološke procese, otvaranja ušća i spuštanja glavice.
Iz iskustva sam naučila da što se manje petljam u tijek poroda, to će bolji biti ishod, sve će proći bez većeg problema.
Mogao bi Vas zanimati i moj online trudnički tečaj.
Nema komentara