Pisala sam već o porodu, najviše o onom što vas čeka u bolnici gdje većina naših trudnica rađa. Nisam protivnik rađanja kod kuće, ali malo koja trudnica će se odlučiti za tako nešto. Nekako želim da su sve trudnice i rodilje sigurne , da li jesu u bolničkim uvjetima? Informirajući se o načinima vođenja trudnoće i porodima u inozemstvu, ponajprije zapadnih zemalja, gotovo uvijek je trudnicama dan savjet, da dođu u bolnicu što kasnije kada su trudovi na 3 minute, te kada već imate popriličan nagon na tiskanje. To su one koje žele prirodan porod? I možda je neobično da ja kao ginekolog dajem takav savjet javno, ali da dajem ga, naravno ne svima. Imate nekompliciranu trudnoću, i niste imale rizičnih faktora prepoznatih od vašeg ginekologa.
Samosvjesne žene
Ima žena koje su hrabre, samosvjesne, informirane, i zaista žele prirodan porod, odnosno što manje uplitanja i to je u redu. Spremne su i podnijeti neku bol, zrele su za majčinstvo do boli. To su obično žene koje su aktivne u trudnoći, vježbaju, puno njih prakticira meditaciju. Meditacija ovdje jako pomaže da bi uspjele čuti svoj unutrašnji glas. Ima toliko mudrosti i snage u ženskom tijelu da većina žena toga nije niti svjesna. Ali što se obično desi, ta bol najčešće kod njih nije neka strašna bol, koju one ne bih mogle izdržati.
Disanje je važno
Što im je još zajedničko informirale su se kako disati, dišu svjesno. Ima više uputa kao najkorisnije disati. Bitno je da ne bude prebrzo i ne forsirano, i da dugo ne zadržavate dah odnosno zaboravite disati. Jedna od formuli je 5 +4+7 +4, što znači 5 sekundi traje udah, zatim zadržati dah 4 sekundi kako bi se kisik resorbirao, potom izdah 7 sekundi kako bi se izdahnuo ugljični dioksid, te ponovno 4 sekundi mali odmor kako bi se pluća spremila za novi udah.. Na početku trebalo bi vježbati sa štopericom, uglavnom disanje je polagano , neforsirano, svjesno. Po nekim autorima svjesno disanje sprječava grčenje mišića tijela i same maternice, čime se sprječavaju bolne kontrakcije.
Porod traje
Radite nešto lagano po kući, slobodno čučnite, zauzmite položaj koji vas tijelo traži, bolje na boku nego na leđima. Pustite si muziku, tuširajte se, uđite u kadu ako vam paše. Pijte koliko vam traži organizam, lagano hrana tipa voće. Morate znati da je velika razlika, ako ste prvi puta rađate ili treći puta. Razlika je u vremenu. Prvo porođajno doba(faza otvaranja cervikalnog ušća) kod prvih traje duže oko 6h-12h, a kod svakog poroda kraće, ali kasnije već poznajete svoje tijelo i signale koje vam šalje. Drugo porođajno doba(faza istiskivanja)traje kod žena koje prvi puta rađaju oko 2h. Naravno i tu ima varijacija, ovisno o početnom cervikalnom nalazu i trudovima. Znači to su one rodilje koje dolaze u bolnicu zadnji tren i takve najviše volim. Zašto? Pa zato jer su te žene preuzele odgovornost za sebe i dijete koje nose, i to je potpuno normalno.
Podrška
Pa koja je onda uloga ginekologa, ako kaže ženi da dođe u bolnicu kada počinje osjećati pritisak i kada su trudovi na 3 minute? Da joj da podršku. Podrška se sastoji od povjerenja između trudnice i ginekologa, nekoliko razgovara koji su odradile ranije u ambulanti. Normalno je da će trudnica početi osjećati i lagani strah pred porod, ali on se prevlada dobrim informiranjem od stručne osobe ginekologa, koji će objasniti što je sve čeka i dati joj upute kako će se nositi sa time. Tada trudnica sama otkriva svoju snagu i mudrost tijela za koju nije niti svjesna da je ima. Žena je sposobna odraditi sama veliki dio, svi ostali moramo biti podrška. Naravno i sami ukućani trudnici često prave probleme, iz straha je žele što prije uputiti u bolnicu. Ali moram tu odmah reći, da kod žena koje prvi puta rađaju i žena koja drugi put rađaju, bebe ne ispadaju samo tako, kao na filmu. Već kod žene koja treći puta rađa može se sve odvijati prilično brzo, ali tada je to žena sa iskustvom.
Orgazmičko iskustvo
Mnoge od tih žena su mi kasnije opisivale svoj porod kao orgazmičko iskustvo. Doživjele su predivno emocionalno iskustvo, i spoznale vlastitu snagu. Veliki dio trudnica je sposoban imati prirodan porod. Mi ostali smo samo pomagači i podrška.
Nema komentara