Prenesena trudnoća je ona koja traje 42 puna tjedna računajući od prvog dana posljednje menstruacije.
Trudnoća obično traje 40 tjedana( tu se misli na 28 dana) ili malo dulje od 9 mjesec . Trudnoću pratimo u tjednima. Samo 5% djece je rođeno na termin. Preko tog termina je 10 % žena , i već ako prođe 40 tjedana , govorimo o tome da je trudnica prošla termin, mada se još ne radi o pravom prenošenju. Kada je prošao termin trudnoće povećava se nestrpljivost i iščekivanje kada će doći trudovi. Medicina smatra da nema razloga da plod u maternici bude duže od 41 tjedna , jer je dijete dovoljno zrelo za vanjske uvijete, nakon toga funkcija posteljice slabi, rastu rizici za dijete. Uglavnom dogovorno u većini bolnica se predlaže indukcija poroda sa punih 41 tjedana+ 3dana.
Stres ne doprinosi
Upravo taj sami dodatni stres ne doprinosu tome da zaista i dođu trudovi jer su oni hormonski uvjetovani, a kada smo nervozni luče se hormoni stresa a tada nemamo onaj balans u tijelu koji je potreban. Često se nešto počne događati baš noću iz čista mira kada je trudnica opuštena. Sjedeći način života i česta mirovanja u trudnoći također doprinose tome da rađamo kasnije od termina. Ako se desi porod poslije punih 37 tjedana i 42 tjedna medicinski se smatra urednim. Nije nikakva patologija poroditi se u 41 tjednu trudnoće i ne znači da sa trudnoćom nije nešto u redu.
Obično kada prođe termin , kontrole su češće svaka 2 do 3 dana, one sadržavaju CTG zapis , UZV parametri(plodna voda) i ginekološki vaginalni pregled.
Poticanje poroda
Ukoliko želim potaknuti otvaranje tada dolazi u obzir vaginalni pregled koji je nažalost nešto bolniji jer ginekolog svojim prstom ulazi u unutrašnje ušće grlića , te svojim prstom odvaja vodenjak od stjenke ušća čime ponekad se probude prostaglandini što može potaknuti otvaranje .Takav pregled se ne smije raditi u ranijim fazama trudnoće. Druga narodna metoda uključuje seksualni odnos , pri kome partner ejakulira u rodnicu , te prostaglandini iz spreme potiču otvaranje ušća. Zbog neizvjesnosti žene i same žele dovršiti trudnoću , tako da su voljne se prepustiti savjetu liječnika.
Koji su češći razlozi “prenošenja”
Netočan termin poroda, nije točan podatak zadnje menstruacije, kasna ovulacija kod žene, nema adekvatnog ultrazvučnog nalaza u ranoj fazi trudnoće ili neprepoznata disproporcija ili nepovoljna prezentacija glavice djeteta. Ponekad tijelo trudnice na inteligentan način čuva dijete od stresa poroda zbog mogućeg lošeg ishoda za dijete. Komplikacije prenošenja: smanjuje se količina plodne vode što se može ultrazvučno provjeriti , veća mogućnost izloženosti djeteta vlastitoj stolici koja se otpušta kada je organizam djeteta u stresu, može se utvrditi amnioskopijom. Funkcija posteljice slabi.
Pravo prenošenje trudnoće , daje karakterističan izgled novorođenčeta koji prepoznaje svaki ginekolog i pedijatar. Dijete poprima pomalo “starački izgled”, guli se koža, dijete gubi potkožno masno tkivo što govori o patnji djeteta u ne više idealnim uvjetima za njega.
Poticanje poroda
Uglavnom dogovorno u većini bolnica se predlaže indukcija poroda sa punih 41 tjedana+ 3dana.Ovisno o procijeni ginekologa i ginekološkog nalaza indukcija se radi na uglavnom dva načina:
-aplikacijom vaginalnog gela u rodnicu(kod nezrelijeg nalaza)
-DRIP-om(sintetski hormon) i bušenjem vodenjaka
U kontroliranim uvjetima , sa aktivnim praćenjem djeteta preko CTG-a, uvodi se trudnica u porod.
Ukoliko tijek poroda ne bude zadovoljavajući ili se očituje da je dijete preveliko za majku , ginekolog se odlučuje za operativno dovršenje poroda.
Nema komentara