Medicinske sestre i primalje ( babice ) to su mi najdraže suradnice. Među njima imam jako puno prijateljica. U noćnim smjenama puno smo priča jedne drugima ispričale. To nije obično zanimanje to je poziv. Sad ću reći nešto više samo o primaljama. One su zdravstvene djelatnice.
ŠKOLOVANJE PRIMALJA
Postoji četverogodišnja škola za babice i od nedavno primaljski fakultet. Većina europskih zemalja ima visoku naobrazbu za primalje, kod nas u Hrvatskoj trenutno je prijelazni model, većina ima završenu srednju školu za primalje, ali se ide prema europskom modelu.
PRAKSA DRUGIH EUROPSKIH ZEMALJA
U zemljama kao što su Švedska, Engleska, Nizozemska i mnoge druge normalnu trudnoću će voditi primalje, samo u slučaju neke patologije, skrb o vašoj trudnoći će preuzeti liječnik ginekolog. Većina žena u tim državama liječnika niti ne vidi. Ja podržavam taj model i mislim da će se i u Hrvatskoj ići prema tome jer liječnika je sve manje.
Po mojim saznanjima puno nepravilnosti ima u struci, veliki je odmak od onog prirodnog zbog stalnog očekivanja da će se nešto zakomplicirati. Uvijek sam osjećala da može bolje. U to sam se uvjerila kada sam bila u Švedskoj 2017 godine kao gost u jednoj bolnici. Jako mi se svidio njihov način razmišljanja, doživjela sam prosvjetljenje.
Nema nepotrebnih vaginalnih i ultrazvučnih pregleda. Nema prebacivanja odgovornosti samo na liječnike, nema traženja krivca ako se i desi loš ishod. Liječnici imaju veću svijest ali i trudnice, buduće majke. Tako da europski model traži vrijeme, mijenjanje stavova.
VAŽNOST ISKUSTVA
Bilo kakvo školovanje niti primalje niti liječnika ne može vas odmah pripremiti za rad sa rodiljama, porodom i sa novorođenim bebama. Potrebno je iskustvo i prenošenje znanja. U situacijama kad mi nije bilo profesionalno lako , uvijek sam uvažila stav svojih primalja, pogotovo onih sa dugogodišnjim iskustvom. Više puta su me one same obavijestile o nečem važnom, što sama nisam primijetila.
ULOGA PRIMALJE
Uloga primalje nije samo da vas porodi, nego će vas ona primiti , prvi razgovor će biti sa njom ,ispitati će vas o trudnoći. One jako dobro znaju primijetiti kako se vi osjećate, da li su trudovi jaki ili ne, da li se bliži porod.
Znači to su zdravstvene djelatnice koje imaju prvo iskustva, koje se ne može steći na dva poroda. Svaka trudnica koja dođe roditi mora uspostaviti komunikaciju sa primaljom. U svakoj struci ima nas različitih osobnosti, ali većina primalja koje rade taj odgovoran poziv ima želju da se porodite uspješno i da to ne traje predugo za vas, jer se gubi motivacija i nastaje iscrpljenost. One rade u rađaonici, dječjoj sobi, na ginekološkim odjelima gdje skrbe za pacijentice sa ginekološkim tegobama.
PRIMALJA NA PORODU
Skrbe o trudnici od trenutka njenog dolaska u bolnicu, pruža joj podršku, prati njeno zdravstveno stanje i priprema vas za porođaj. Pri porodu pomaže i prepoznaje mogući nepravilni tijek poroda i o tome pravovremeno obavještava ginekologa. Primalja vas porađa. Brine se o djetetu nakon poroda, objašnjava majci tehniku dojenja, te daje upute o daljnjom higijeni nakon proda. Primalja vas prati do vašeg otpusta iz bolnice.
TKO SU DUOLE?
Prije par godina kod nas u Hrvatskoj po uzoru na Američki model su se pojavile doule, to su nezdravstvene djelatnice , koje prolaze edukacije koja ima ulogu pružiti emocionalnu, fizičku i informativnu potporu prije, tijekom i netom poslije poroda.
Nisam protivnik doula, mislim da su opravdane samo tamo gdje nema partnera ili se nalazite u milijunskom gradu sami, u bolnici koja ima jako puno poroda gdje primalja nema vremena za vas, osim kad vas treba poroditi. Osim toga njihova usluga nije besplatna. Kod nas se još uvijek možemo osloniti na svoje bližnje.
Nema komentara