Niste u mogućnosti prisustvovati trudničkom tečaju? Evo kako to ja obično radim!
Na početku vam moram dati savjet i želim da ga zapamtite
Žene puno pišu na webu o svojim iskustvima sa poroda dobrim i lošim, međutim vi niste ta žena, svaka žena je drugačija imate svoju viziju, pragove boli, znanja i očekivanja.
Nemojte se uspoređivati
Prvo, nemojte se mjeriti sa susjedom ili prijateljicom. U mnogim bolnicama gdje ćete roditi postoji trudnička ambulanta ili fetalna ambulanta u koju ćete krenuti obično sa 37 tjedana, neke trudnice i ranije obzirom na potrebu. To je mjesto gdje ćete upoznati ginekologe koji rade u rađaonici i oni će upoznati vas. Nama doktorima ta ambulanta služi kako bi vas upoznali i predvidjeli eventualnu patologiju, moguću problematiku.
TRUDNIČKI TEČAJ 1 DIO
15 VAŽNIH NAPOMENA SA TRUDNIČKOG TEČAJA
- Budite pozitivni, čekate svoje dijete, to je najveći događaj u vašem životu, pitajte ginekologa što vas zanima, otkrijte svoje strahove, komunicirajte. Komunikacija je ključ dobrog odnosa, povjerenja između trudnice i liječnika. Nema glupih pitanja.
- Prolaskom kroz ambulantu, dobit ćete informacije što i kako dalje. Većina mladih i zdravih žena će se kontrolirati do dana kada ne dobiju trudove ili kada počne curiti plodna voda. Kod onih kod kojih postoji sumnja na neki problem ili povišen krvni tlak, trudnički dijabetes ili zastoj u rastu, one će biti naručene na hospitalizaciju, a za a neke će se planirati carski rez.
- Međutim vratimo se klasičnom, normalnom porodu gdje ne očekujemo komplikacije. Javiti će se trudovi ili će početi otjecati plodna voda ili ćete se javiti zbog krvava iscjetka. Uz rađaonicu postoji ambulanta koja radi 24 sata i tamo se obično javljate. Dočekati će vas primalja. Obavezna je provjera otkucaja srca djeteta tj. CTG i slušalica. Potom ćete biti pregledani i razgovarati ćete sa ginekologom. Ginekološki pregled nikad nije ugodan, lagano je nelagodan, liječnik gleda otvorenost cervikalnog ušća.
- Do otvaranja ušća dolazi uslijed trudova. Kod žena koje prvi puta rađaju i nemaju iskustva, može se raditi tek o pripremnim kontrakcijama, koje uglavnom ne otvaraju ušće. Pred termin češće žene mogu opaziti pojačani sluzavi iscjedak, ponekad i lagano krvav, što je isto tako normalno jer cervikalno ušće sazrijeva, omekšava i priprema se za porod. Može se lako zamijeniti sa istjecanjem plodne vode. Ukoliko ginekolog procijeni da je započeo porod, primate se ići u rađaonicu.
- Ponavljam opet, vaš pozitivan stav je jako važan. Nije se lako naći na ginekološkom stolu polugola. No, vi ste došli roditi, došli ste na svijet donijeti svoje dijete i dobro se fokusirati na to koliko je god moguće. Ponekad se ženama teško opustiti, razumljivo su uzbuđene ili u strahu od nepoznatog.
- Zaista ja mogu reći sve najbolje o svim primaljama sa kojima sam radila, to je njihov posao i one znaju kako se osjećate. Uspostavite komunikaciju, jer babica tj. primalja će biti stalno uz vas, doktor neće. Ako i izostane neki osmijeh, ohrabrenje, nemojte to uzimati k srcu, uvijek je to ‘sto ljudi sto ćudi’. No rađaonica postoji zbog žena koje dolaze roditi. Imate svako pravo dobiti najbolju skrb. Nakon pregleda liječnik će pričati sa vama i uzeti vam daljnje podatke.
- Žene često nemaju prave i dostatne informacije što ih čeka, nažalost naše školovanje nas ne uči o nekim važnim životnim temama. Ponekad trudnice dolaze sa planom za porod, te inzistiraju na potpuno prirodnom porodu, što ne uključuje brijanje, klizmu, nepopularni DRIP. Ja tu savjetujem komunikaciju. Svaki zahvat ima svoje razloge, klizma – čišćenje debelog crijeva kroz anus od stolice, itekako ima svoj razlog, jer nekad nije ugodno za ženu da kod tiskanja, obilno izlazi i stolica. No, nama koji radimo u rađaonici, normalno je da je kod poroda prisutna stolica, mokraća, sluz, krv ili vjetrovi, na to se ne obaziremo. Klizma potiče i trudove.
- Obzirom da postoji različit prag za bol za svaku osobu, vi ne znate kako ćete podnositi trudove koji su 99 % bolni. Cilj ginekologa je da skratimo porod vremenski, da to ne traje predugo, do iscrpljenosti rodilje. Nakon klizme obično vas pustimo da šetate do perioda kada više ne možete. Hodanje i kretanje osobno preporučam što dulje, to je za rodilju bolje, brže dolazi do otvaranja ukoliko ima trudove.
-
Od metoda olakšavanja boli postoje lijekovi u vidu injekcija, postoji “rajski plin” ili za one sretnije postoji epiduralna analgezija. Za epiduralnu anesteziju potrebno je imati nalaz krvne slike i koagulacije. Ukoliko zatražite epiduralnu ili je to prijedlog ginekologa da li ćete biti kandidat, ovisno najčešće o dostupnosti i zauzetosti anesteziologa. Uvjet je da su počeli trudovi i otvaranje cervikalnog ušća.
-
Pratnja na porodu
-
Očeve na porodu preporučam, ukoliko nije neki razlog protiv, kao što su epidemiološke mjere. Svakako je bitno da partner to sam želi, ukoliko ima neki otpor, možda bolje da nije tamo. Ukoliko vas ima više u rađaoni, možda nećete niti biti odmah pušteni kod rodilje. Sa rodiljom nije moguće biti ukoliko je još u fazi hodanja ili slabih trudova. Kod samog poroda otac je obično uz zaglavlje. Predugo vrijeme očeva na porodu izaziva njima probleme tipa: gladan sam, žedan ili moram na WC. Primalje nemaju uvijek vremena brinuti o potrebama partnera, prioritet je rodilja.
- Ponekad podrška partnera rodilji, baš i nije podrška, npr. ako on igra igrice, cijelo vrijeme gleda u mobitel ili ako je 2m dalje od supruge. Ponekad imamo i komičnih situacija kada u fazi bolova rodilja bude ljuta na supruga. Za muškarca je porod također jedan od najemotivnijih trenutaka u životu. Za mene osobno kao doktora je najljepši taj obiteljski trenutak te zajedničke suze radosnice rodilje i partnera.
Poroditi će vas babica tj. primalja, one to rade savršeno, doktor će biti prisutan. Mada u mnogim zapadnim zemljama kod normalnog poroda, doktor nije prisutan. Cijelo vrijeme kada ćete imati trudove, najviše ćete komunicirati sa babicom, ona će vam dati što god treba, vodit će vas na toalet i slično.
TRUDNIČKI TEČAJ 2 DIO
- Nakon poroda djeteta, koje se prvotno zbrine pobriše i izvaže, dijete se najčešće stavlja na gola prsa, kontakt koža na kožu. Zatim slijedi porod posteljice. Nakon samog poroda dobijete lijek koji pospješuje kontrakciju i ljuštenje posteljice. Ne treba žuriti, niti biti pregrub kod povlačenja posteljice obično porod posteljice slijedi za 15-30 min. Liječnik pregleda posteljicu i vidi da li je ona cijela. Ponekad posteljica može izgledati cijela ,ali da kasnije utvrdimo da je u uterusu ostao komadić posteljica ili ovoja koji mogu praviti probleme obilnijeg krvarenja nakon poroda. Te potom pregleda porodni put da li postoji neka ruptura ili oštećenje porodnog puta.
- Episiotomije se ne rade uobičajeno, samo onda kada se procijeni da je korisno. Nekada je bilo pravilo žena koja prvi puta rađa =episiotomija. Takva škola je odbačena i nije potrebna. Najčešće porod kod prvo rodilja prođe sa manjom rupturom koja se sašije.
- Cilj trudova je otvaranje i nestajanje grlića maternice, potom slijedi spuštanje glavice kroz porođajni kanal. Rodilja taj dio osjeća kao jaki nagon na tiskanje. U tom momentu važno je pravilno i efikasno tiskati. U trudu je važno uzeti dovoljno zraka tj. duboko udahnuti u pluća i bez glasa se napeti, iskoristiti trbušnu muskulaturu za izgon djeteta. Rodilje zbog bolova i iscrpljenosti nemaju pravi osjećaj koliko to spuštanje glavice napreduju, često imaju osjećaj da tiskaju bez veze, međutim kod žena koje prvi puta rađaju, spuštanje je nešto sporije , obično milimetar po milimetar. Važno je u tom periodu slušati babicu i njene upute, ne se izgubiti, imati povjerenja .
- Dva sata nakon poroda ostajete u rađaonici zbog nadzora, dijete je na vama, upoznajete se, velik broj djece će biti spremno za prvo dojenje. Ovo je prvi dio trudničkog tečaja, ima puno stvari koje možda nisam dotakla, zapamtite da ste svaka posebna osoba, da je porod i doživljaj poroda za svaku osobu drugačiji. Kao što je i svako dijete posebno.
Nema komentara