Svaka žena koja je trudna, treba u prva tri mjeseca napraviti običan urin ili mikrobiološku analizu urina. Ukoliko ima patogenih bakterija u povećanoj količini , bez obzira da li ima simptoma, liječi se antibiotikom. Zato jer trudnoća povećava rizik od infekcije. Učestale urinarne infekcije su one koje se ponavljaju 2 do 3 x u 6 mjeseci.
Ukoliko imate ponavljajući nalaz urin kulture sa patogenom bakterijom , i nikako se ne možete ih riješiti , uzimanje antibiotika u nedogled čini više štete nego koristi. Ukoliko imate sa bubrezima problema tada je jedna od opcija antibiotik intravenski. Ukoliko ste dobro, bez simptoma, nemate ostalih rizičnih faktora ,prestanite sa antibiotikom.
Zašto?
-jer postajete rezistentni /otporni/ na antibiotike
-ne uništavate samo patogene bakterije nego i one normalne stanovnike mokraćnog sustava koje ustvari štite našu sluznicu
-dolazi do porasta nekih drugih bakterija
Ako nemate simptome radite na podizanju vlastitog imuniteta, i okrenite se biljnim čajevima, ne instant preparatima , jer je velika razlika.
Od davnina su se koristili čajevi, i na osnovu njih su se pravili instant pripravci.
Upala mokraćnog mjehura
Znakovi : često mokrenje, pečenje kod mokrenja, hitno mokrenje
Ponekad postoji samo učestalo mokrenje zbog onog što je normalno u trudnoći, pritisak maternice na mjehur.
Liječi se antibiotikom, koji se empirijski daje ili prema kulturi urina. Ponekad kultura urina pokaže uredan nalaz, tada treba razmotriti i druge uzroke kao što je uretritis, vaginitis nije dobro uzet uzorak urina ili se samo radi o pritisku maternice na mjehur.
Nema simptoma upale mjehura a mikrobiološki nalaz je pozitivan na patogene bakterije
Kod trudnica se preporuča liječenje ako su izolirane patogene bakterije iz urinarnog trakta u količini bakterija više od 10/5, zato što ako se ne liječi tada 30% slučajeva može voditi u pijelonefritis.
Kod žena žena koje nisu trudne ,u ovom slučaju nije potrebno liječenje osim ako nemaju druge bolesti ili stanja povezana sa bubrezima.
Pijelonefritis
Znakovi :kao simptomi upale mjehura + povišena temperatura , zimica, mučnina , povraćanje , bolnost u području boka. Liječi se u bolnici, sa antibioticima koji se daju intravenozno, može ugroziti vašu trudnoću i vas trudnicu, ako nastane sepsa.
Sama trudnoća povećava pritisak na mokraćovode , te to pojačava predispoziciju za infekciju. Obično simptomi krenu poslije 20 tjedana trudnoće.
Escherihia coli 80%
Klebsiela pneumonie
Enterococcus species
S.saprophyticus
Proteus mirabilis
beta hemolitički streptokok /BHSB/
Beta hemolitički streptokok/BHSB/
Može uzrokovati prijevremeni porod, te poslije poroda jedan je od češćih uzročnika sepse kod tek rođenih beba. To je razlog zašto se liječi ako se nađe u urinu. Trudnice bi trebale učiniti bris na BHSB oko 34 tjedna trudnoće. Ako je pozitivna na tu bakteriju , u zadnjih 2 mjeseca trudnoće, ne treba piti antibiotik. Jer tada u porodu će primiti antibiotsku profilaksu , najčešće se daje ampicilin ili zamjena.
Cistitis medenog mjeseca
Upala mokraćnog mjehura uzrokovana dugotrajnom iritacijom, sexom. Nedovoljna vlažnost uzrokuje iritaciju uretre. Obično se javlja kod mladih djevojaka, koje su tek krenule u seksualnu aktivnost.
Nema komentara