Što znači ZADAK?
Dio bebinog tijela u maternici koji leži najniže u maternici žene. Pred porod vodeća čest je najčešće u 97% glava , 3% beba je okrenuto na zadak , što znači ili guzom ili nožicama prema cervikalnom kanalu.
Kada beba raste , i što je manja, može mijenjati položaj , i to je normalno.
Što se više bližimo terminu obično od 36 tjedna beba se namješta glavicom prema dolje , izlazu.
Postoji metoda ” vanjskog okreta” kojom se beba manualnim pokretima okreće iz položaja zadak u položaj glavom. Metoda nije bezazlena i kada se to radi potrebno je osigurati operacionu salu u slučaju da dijete postane ugroženo.
Oko 38 tjedna trudnoće beba je velika , zauzima gotovo sav prostor u maternici , plodna voda se smanjuje u odnosu na dijete , rijetko se okreće jer ne može se okrenuti.
Da li mi imamo dozvolu tako nešto promijeniti i stavljati dijete u rizik?
Smatram da se beba okrenula u taj položaj iz nekog razloga koji mi često ne znamo. Iz iskustava su to razlozi kao pregrada u maternici , zapetljana pupkovina oko ekstremiteta ili vrata, miom maternice, sužena zdjelica ili slično.
Vaginalni porod na zadak je rizičniji od poroda gdje prednjači glavica. Zašto? Glavica ima najveći promjer koji prolazi kroz porođajni kanal. Nakon što prođe glavica ostali dio tijela prođe lako.
Kod zatka prvo se porodi guza ili nožice. Može se desiti da se teže porode ručice, i da zapne glave, te je potrebno oslobađanje manualnim hvatom ginekologa. To su osnovni rizici. Rizik postoji.
Niti trudnica niti ginekolog sve manje žele taj rizik preuzeti.
To je razlog zašto većina žena ide na planirani carski rez ako imaju taj stav položaja djeteta.
Velika je razlika da li se radi o prvo rodilji ili o drugo rodilji , te kolika je procjena težine djeteta.
Većina bolnica ima stav da prvo rodilja sa tim položajem djeteta ide na carski rez.
Nema komentara